péntek, november 09, 2007
szombat, szeptember 01, 2007
Ráadás a vasútállomásokhoz (saját bakelitlemezemről való, ezért kicsit serceg, kicsit pattog, de a miénk - a Címzett ismeretlen című 1935-ös filmben Ágai Irén, Kabos Gyula és Ernest Hausermann énekel):
írta Ági ... 13:02 5 hozzászólás
Vasútállomások II.
írta Ági ... 11:56 0 hozzászólás
Vasútállomások párban
Fent a régi, lent az új: melyik a szebb? - de azt hiszem, ez nem is kérdés.
írta Ági ... 11:04 10 hozzászólás
kedd, augusztus 28, 2007
A másik kép is ezt a teret mutatja az 1960-as évekbeli állapotában, más szögből. A teret 1926 óta Vörösmarty térnek hívják, a Kugler az idők folyamán volt már Gerbeaud is, de akkoriban éppen Vörösmarty cukrászda. A felvétel idején a téren még zajlott a városi közlekedés, a kis földalatti lejárója mellett például ott áll a 9-es busz, melynek, ha jól emlékszem, ez volt a végállomása, de kanyarodtak ott egyéb autóbuszok is.
írta Ági ... 23:07 5 hozzászólás
vasárnap, augusztus 26, 2007
Uborkaszezonra, addig is, míg kicsit feléledek és lesz energiám pósztot írni, íme egy rejtvény a tisztelt publikumnak.
**************************************************************************************
Igen, ez a Szervita tér, mégpedig Martinelli tér korából, mivel a kép az ötvenes években készült. A mai parkolóház helyén akkor még csupasz placc volt és gyerekek fociztak rajta, grundnak használták. Bevallom, én erre az állapotára már nem emlékeztem - talán mert akkoriban nemigen jártam arrafelé - és meg is lepődtem, amikor ezt a fotót megláttam. Aztán gondolkodóba estem, hogy vajon ha nincs alatta magyarázó szöveg, rájövök-e magamtól, mi ez a hely? Talán ha sokáig nézem a templomot (amire manapság nincs ekkora rálátás épp a parkolóház miatt) és észreveszem a Mária-szobrot is, talán akkor felderengett volna valami, de egyáltalán nem biztos. Szóval, ez adta az ötletet a rejtvényhez, de uborkaszezon ide vagy oda, végülis ketten megmentettétek a bloggerek böcsületét, éljen!
írta Ági ... 8:12 8 hozzászólás
szerda, augusztus 08, 2007
Ez pedig egy 1914-es felvétel padokkal és fasorral, ha ismerték volna akkoriban a sétálóutca elnevezést, ez bizonyára az lett volna:
(Szerb Antal: Budapesti kalauz marslakók számára)
A dalt Ajtay Andor énekli, ugyanúgy, ahogy annak idején 50 évvel ezelőtt a rádiófelvételen.
írta Ági ... 17:41 6 hozzászólás
csütörtök, július 19, 2007
A Stühmer gyárat egy Németországból idetelepült cukrász, Stühmer Frigyes alapította 1868-ban, akinek leszármazottai a XX. század közepéig működtették az egyre bővülő üzemet, termékeikkel pedig elárasztották a magyar és külföldi piacot. Az államosítást követően - beolvasztva a Magyar Édesipari Vállalatba - Budapesti Csokoládégyár lett belőle.
Látom, ma ismét vannak Stühmer édességboltok, de gyanítom, ez már csak PR-fogás a patinás név felhasználásával és semmi köze Stühmer Frigyes utódaihoz.
írta Ági ... 22:09 2 hozzászólás
vasárnap, július 15, 2007
Omnibusz a mai Deák téren (ott az evangélikus templom mellett, két fehér ló húzza):
És ugyancsak omnibuszok, ugyancsak a Deák téren, csak egy kicsit arrébb. Itt már jobban látszik a Wodianer-ház a kép jobb oldalán - nagyjából a volt autóbuszpályaudvar és a "gödör" helyén - melyet háborús sérülései miatt '45-ben lebontottak.
írta Ági ... 9:27 10 hozzászólás
szerda, július 04, 2007
Ez a ház itt a rákosligeti volt községháza épülete. Persze olyan rég volt községháza, amikor mi még nem is éltünk, látszik a szép szecessziós minta, a remek erkélyek - elég szomorú, hogy mi ilyen állapotában már nem láthattuk. Rákosliget 1907-ben lett önálló település, a községháza is ezidőtájt épült, később szállodát működtettek benne, majd pedig mozit - látod, ott a tábla is: Polgári Mozgó.
Az a mozi viszont, amelyre mi emlékszünk, nem ez a "mozgó", hanem a Maros mozi (nevét a korábbi szálloda után örökölte). A Maros mozi amolyan igazi lejtős nézőterű, recsegős padlójú, csattogós le-felcsapható ülésekkel teli hely volt, ahová élmény volt beülni. A mi iskolás korunkban - lehet kuncogni, újszülöttek - ha meg akartunk nézni egy filmet, akár ha a szüleinkkel is, be kellett írni az ellenőrzőbe és mintegy engedélyeztetni kellett az osztályfőnökkel: elé tettük, megnézte és persze legtöbbször aláírta (ha nem az esti előadásra akartunk menni és persze a film sem korhatáros volt).
Valamikor a hetvenes évektől kezdve aztán már lakások is voltak a házban, meg odaköltöztették a gyerekfogászatot, majd a körzeti orvosi rendelőt is. Akkoriban a házon már nyoma sem volt a szecessziós stílusjegyeknek. De a mozi még mindig megvolt, boldogult tanár koromban oda vittük időnként az iskolásokat is, főleg az indiános NDK-filmekre, óh, Gojko Mitić, ugyebár ...
Mindenesetre a néhai Maros mozi épülete mostanság ilyen szomorú látványt nyújt:
írta Ági ... 23:07 9 hozzászólás
hétfő, július 02, 2007
|
írta Ági ... 16:30 11 hozzászólás
Ilyen volt az ezerkilencszázas években az a kereszteződés, melyet ma csak úgy hívunk: "az Astoriánál". Ott messze az egyik Klotild-palota látszik, mögötte meg a belvárosi templom szentély-részének tetőzete, itt előttünk pedig csak úgy lazán jönnek-mennek a népek keresztül-kasul, ahogy épp eszükbe jut.
Ez a kiolvashatatlan nevű ember pedig bizonyos Gitának ír:
"Kedves Gita! Egyedül vagyok otthon, készülök holnapra. Ottó bácsi később értem jön és a Lipótmezőre rádlizunk. Kézcsókok ..." - a dátum pedig: 1905. VII. 6.
Majdnem napra pontosan 102 évvel ezelőtt! Rejtélyek sorozata: vajon mi lehetett másnap, amire készülnie kellett és vajon miért mentek Ottó bácsival a Lipótmezőre? De főleg: mit ért azon, hogy "rádlizunk"? Rádlinak egy időben a biciklit nevezték, de voltak, akik mindent ezzel a szóval illettek, aminek kereke volt. Lehet, hogy Ottó bácsi és ez az L. felpattantak egy-egy biciklire és ily sportos módon kikarikáztak a Lipótmezőre? Vagy valamilyen kocsifélét fogadtak és azzal hajtattak oda?
Mindenesetre az a Gita biztosan jobban értette e sorokat, mint mi, elfajzott késői olvasók. A kézcsókok motívumról nem is beszélve.
írta Ági ... 15:44 0 hozzászólás
szombat, június 30, 2007
"Most itt pihenünk és igen jól esik mindkettőnknek az aludt(t)ej. Jenőke különben jól találja magát, s nem győz betelni a sok látni valóval. Hogy vagytok? Irjatok! D-ék száma 30. Csókol Zoltán"
Majd pedig odatolta a gyerek elé a lapot (de előbb még sorvezetőt is rajzolt neki!), aki iskolás betűkkel ráskribálta:
"Kezeit csókolja Jenőke."
Hát nem aranyos?
írta Ági ... 9:24 13 hozzászólás
Vajon milyen lehetett az az "uj rendszerű reggeli", melyet a képeslap felirata hirdet? Mert az "esténkint elsőrangú czigányzene", meg a "színházi vacsora" világos, de új rendszerű reggeli?
Már sose tudjuk meg, ki és mit írt a képeslap hátára, de vajon milyen kellemes élményekre gondolt ez a múltba vesző ismeretlen, amikor a kinyitott ponyvaellenzőre körmölte, hogy "de sokszor voltunk itten"?
írta Ági ... 8:57 0 hozzászólás
péntek, június 29, 2007
Elsőnek az egyik kedvencem:
Azt szeretem nagyon ezen a képen, hogy a siető vagy épp csak tébláboló emberek közt van néhány, aki megáll és bámulja a fotográfust. A fotográfus egyébként Klösz György volt, aki, mivel az akkoriban alkalmazott technikához helyben, a kép készítésekor azonnal szüksége volt sötétkamrára, azt találta ki, hogy szekéren rendezi be ezt a sötétkamrát és így esetenként a szekérről is fényképezett. Több képe is van, ahol látszik, amint az utcai járókelők felfelé nézve figyelik őt.
Ha a képet kinagyítod, láthatod, amint itt lent baloldalt a három szembenéző férfi közül a középső még a kezét is felmeli szeme elé ellenző gyanánt, hogy jobban lásson, tőlük jobbra az a fehér kendős asszonyság ugyanígy tesz, mögöttük pedig a többiek csak állnak és bámulnak.
Sokan viszont csak sietnek tovább. Az a nő ott balra szinte férfi méretűt lépve rohan, jobb oldalon az a hölgy (talán nevelőnő) három kisgyerekkel vonul, mellettük a befűzött derekú világos ruhás errefelé tart éppen, néhány nő napernyőt tartva sétál. Nyár van, meleg van, délidő van, az emberek árnyéka rövid, a tér még igazi tér, nem szabdalja aluljáró, autóút, buszmegálló, a mai Párizsi udvar háza helyén egészen más épület áll - de a pillanat, az a századeleji pillanat, melyben a kalapos férfiak és kendős cselédek olyan kíváncsian szemlélték a fotográfust, az a pillanat örök.
írta Ági ... 22:49 5 hozzászólás